SALSA

Dans kursları arasında en çok tercih edilenlerden biridir salsa kursları. Latin danslarının arasında en hareketli ve eğlenceli danslardandır.
İspanyolca konuşan Latin Amerika ülkelerinde bol baharatlı soslara SALSA denir. Yani karışımdan oluşan bir sos türüdür. Müzik türü olarak da aynı şekilde müzisyenler, farklı kültürel ögelerden etkilenmişlerdir. Hem orkestraların gelişmesi hem de ülkeden ülkeye farklılık göstermesi bu çeşitliliği sağlamıştır. Böylece SALSA müziği geliştikçe ve değiştikçe dansı da gelişmektedir.
Her ne kadar Kübalılar, bu dansa Küba dansı denmesi gerektiğini söyleseler de yaygın olarak SALSA kelimesi kullanılmaktadır.
SALSA asıl olarak Küba ve Karayipler bölgesi kökenli bir danstır. Ağırlıklı olarak eşli ve grup dansı olmasının yanında bireyselde yapılmaya başlanmıştır.
Küba’nında içinde olduğu Karayipler’den Latin Amerikalılar’ın göç etmesi nedeniyle ABD’de yayılmış ve sevilmiştir. Yine burada farklı müzisyen ve kültürlerden etkilenerek şekil değiştirmiştir.
1980’lerden sonra ise hem ABD’ye hem de dünyaya yayılmaya başlamıştır. Eşli dans olması, eğlenceli figürler, kültürel ögeler içermesi ve ortak bir paylaşım olması nedeniyle hala en çok sevilen danslardandır.
Günümüzdeki salsa adımsal olarak Küba SON dansından gelir. Ama Amerikan ve Avrupa danslarından bile etkilenmiştir.
Bunun yanında diğer Küba dansları ve dans stilleri(mambo, cha cha cha, guaracha, changüí, palo monte, rumba, abakuá, comparsa, orishas, , guaguancó, boogaloo, pachanga, plena ve bomba) tabi ki bu karışıma baharat olmuştur.
Gerek grup gerekse eşli olarak yapılan salsa dansı doğaçlama yapılır.

Yeni Salsa Sınıfı açıldığında Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurunuz.