Lindy Hop

Lindy Hop dansını tarif eden en güzel kelime “EĞLENCE” olabilir. Lindy Hop yapan bir çifti gördüğünüzde veya bir video izlediğinizde, duyduğunuz Jazz melodileri eşliğinde keyifli ortam ile birlikte yüzlerindeki gülümsemeyi rahatlıkla görebilirsiniz. Peki nedir bu Lindy Hop ve neden son zamanlarda bu kadar popülerleşti?

Eşli bir dans olan Lindy Hop; 1920’li yıllarda, Jazz müziğinden ve Charleston, Tap, Breakaway danslarından ilham alarak ortaya çıkmış bir Sosyal Danstır. Çoğunlukla Jazz müziğinin bir türü olan Swing müziği ile dans edilir. Afro-Amerikan kökenli dansçıların o yılların popüler eşli ve bireysel dansların hareketlerini doğaçlamaları ile salon danslarında olduğu gibi kapalı pozisyonu ve Afrika kökenli danslardaki gibi açık pozisyonları vardır, bu özellikleri ile herkese uygun bir danstır! Yaşınızın, fitness seviyenizin veya hiç dans etmemiş olmanızın bir önemi yok. Yeter ki siz Lindy Hoplamaya başlayın, ondan sonra durmanın pek bir yolu yok!

Lindy Hop Kursu hakkında

Lindy Hop, öğrenmesi kolay ve zevkli danslardan biridir. Lindy Hop dansını birkaç farklı tarzda uygulayabilirisiniz. Akrobatik ve hızlı hareketleri ile daha çılgınca yapılabilirken, aynı zamanda da daha yavaş hareketler ile daha sakin, rahat ve sofistike şekilde dans edebilirsiniz. Leader(Yönlendiren) ve Follower(Takip eden) olarak iki kişiyle dans edilir. Genellikle erkekler “Leader”, kadınlar “Follower” olarak dans etse de tam tersi olabileceği gibi, iki aynı cinsiyet de dans edebilir.
Eğer bu keyifli dansı öğrenmek istiyorsanız siz de stüdyomuzda açılan Lindy Hop kursuna katılabilirsiniz. Derslere katılmak için partnerinizin olması şart değil, eş dengesine ve kontenjana göre kayıtlarımız yapılıyor.
Stüdyolarımızda Lindy Hop dersleri haftada 1 saat ders ve 1 saat pratik şeklinde yapılmaktadır. Ders saatinde eğitmenimiz eşliğinde dansı ve yeni figürleri öğreniyorsunuz. Pratik saati ise farklı grupların ve seviyelerin bi arada olduğu istediğiniz gibi dans edebildiğiniz saatlerdir. Pratik saatinde sormak istediğiniz sorular için eğitmenlerimiz de bulunur fakat pratik saati sizlerin özgürce dans edebilmesi içindir.

Dansı öğrenme hızı kişiden kişiye farklılık gösterebilir, derslere başladığınızda ilk birkaç saatte dans etmeye başlarsınız, dansa ne kadar yatkın olursanız olun derslere düzenli katılım gösterip, bireysel çalışmalarınızı yapıp, pratiklere de aktif katılım sağlayanlar her zaman daha hızlı ilerlemiştir.
Daha sonrasında ise düzenli olarak yaptığımız dans geceleri, yurtiçi ve yurtdışı festivalleri ile farklı seviye, farklı dildeki dansçılar ile dans etmeye, dansınızı geliştirmeye ve en önemlisi de eğlenmeye devam edebilirsiniz.

Swing ile Lindy Hop çokça birbirine karıştırılır. Kısaca özetlemek gerekirse Swing; Jazz müzik ile dans edilen (Jazz müziğin bir türü olan “Swing müziği” ile) dansları kapsayan bir çatı terimdir, yani Lindy Hop bir Swing dansıdır. Diğer Swing danslarına örnek olarak; Charleston, Balboa, Collegiate Shag, East Coast Swing, Jive, Boogie Woogie vb. … Ülkemizde de genellikle Swing Dansı olarak adlandıran dans East Coast Swing’dir.

Lindy Hop Dansının geçmişi

Lindy Hop 1920’li yıllarda Harlem, New York’ta ortaya çıkmış bir dans türüdür. Daha eski dans türleri olan Charleston, Texas Tommy ve Breakaway gibi danslardan esinlenilerek ortaya çıkmış bir Afro-Amerikan dansıdır. İsminin ortaya çıkışı ile ilgili birkaç farklı hikaye olsa da isim babası olarak Shorty George Snowden bilinir. 1928 yılında New York’ta yapılan bir dans maratonunda, “Lucky Lindy” lakaplı Charles Lindbergh’in Atlantik okyanusunu geçtiği uçuşundan(İngilizce’de “Hop” olarak da kullanılıyor) kısa bir süre sonra, yaptıkları akrobatik hareketlerden ve danstan sonra bir muhabir Snowden’a ” Bu da neydi?” diye soruyor Snowden biraz düşündükten sonra cevaplıyor: “I’m doin’ the Hop…the Lindy Hop”.
Daha sonraları Lindy Hop beyazların verdiği ismi olan “Jitterbug” ile dünya çapında ünlendi. West Coast Swing, Rock’n’Roll, Boogie Woogie ve Jive gibi birçok dansın ilham kaynağı olmuştur.

80’li yıllarda yeni nesil dansçılarla birlikte Dünyada tekrar yükselişe geçen Lindy Hop, Al Minns, Norma Miller, George Llyod ve Frankie Manning gibi efsaneleri de tekrar dansa dönerek dünyada bu dansı tanıtımında önemli rol oynamışlardır.

2010’lu yıllarda ülkemizde de popülerleşen Lindy Hop, Latino Dans Stüdyosu ve alt markamız olan “Lindy Hop Ankara” önderliğinde Ankara’da da Lindy hop toplulukları oluşmasını sağlamış, geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır.