KİZOMBA

Son yılların en beğenilen danslarından biridir Kizomba. Afrika Tangosu denmesinin sebebi figürel zenginliğini Arjantin Tangosu’ndan almasıdır. Tango’nun aksine kadınlar daha kıvrak dansederler.
Bir çok dansta olduğu gibi birçok ülkenin etkisi altında kalmıştır. Angola’nın geleneksel Semba dansından türemiştir. Tabi ki farklı dans türlerinden etkilenmiş ve bugün ki halini akmıştır. Angola dilinde “parti” anlamına gelir.
Birçok müzik ve dans türünden etkilenmiştir. Arjantin Tangosundan Küba Son’una, Milonga’dan Plena’ya, Zouk’tan Semba’ya, Merenge ve Kilapanda’ya kadar.
Avrupa’da en çok Portekiz’de yapılmaktadır. Hatta eski sömürgesi Angola’dan bile fazla. İki vuruşlu bir müzik olmasından dolayı genelde birbirini tekrar eden belirli bir temel adımı yoktur. Bu da dansçılara serbestlik getirir. Dans ederken müzik kullanımını ön plana çıkartır.
1980’lerden sonra yayılmaya başlamış ve 2000’lerle birlikte yükselişe geçmiştir. Diğer birçok eşli sosyal latin dansında olduğu gibi sürekli gelişmekte ve zenginleşmektedir.
Kizomba kurslarına eşli katılma zorunluluğu yoktur. Alacağınız dans kursları arasında zorluk derecesi en yüksek danslardan biridir.