DANS AYAKKABISI

LATİN DANSLARINDA AYAKKABININ ÖNEMİ

TEKNİK: Dans Ayakkabısı, daha az yorularak daha çok performans göstermenizi sağlar. Özellikle dönüşleri rahat yaparsınız. Zemini tutan yani kaymayı engelleyen spor ayakkabılar dizlerinizi, özellikle yan bağları zorlar ve sakatlanmaya yol açar. Bileği saran botlar yine aynı şekilde bileğinizi çok zorlayacaktır. Sandalet ve babet gibi her an ayağınızdan çıkabilecek modelleri söylemiyoruz bile:) Topuklu olması ağırlığınızın önde kalmasını, dengeli olmanızı, daha seri dans etmenizi sağlar.

ESTETİK: Latin dansları kıvrak danslardır. Dans ayakkabısı hem adımlarınızın pençeden topuğa basmanızı kolaylaştırır hem de otomatik olarak vücudunuzun dansa uygun şekil almasını sağlar. Adım tekniğiniz doğallaştıkça da daha estetik dansetmenizi sağlar.

PSİKOLOJİK: Uygun olmayan kıyafetler ve ayakkabılar sizin ve dans eşinizin havaya girmesini engeller. Kendimize güven, karşıya verdiğimiz görüntü ve dansa verdiğimiz önem açısından bu ikisine dikkat etmeliyiz.

NASIL BİR DANS AYAKKABI SEÇMELİYİZ?

Latin danslarının (salsa, bachata, chacha, danssporu) olmazsa olmazı latin dans ayakkabılarıdır. Tabanı ince ve zemine basan kısmı özel malzemeden yapılır. Her iki yöne esnektir ve hafiftir. Sadece dans edeceğiniz mekanlarda kullanırsınız. Özellikle iç mekanlarda.

– Ayakkabı seçimi yaparken eğitmeninizden yardım alabilirsiniz.
– Mutlaka deneyerek alın. Ayak şekli, tarak kısmı gibi hususlar önemli.
– Kadınlar ayağınızın şeklini alması açısından bantlı modeller tercih edin. Tamamen ayağınızı sarsın.
– Kullanmaya başladıktan sonra en az yarım numara büyüyeceği için çok az sıkı olsun.
– Kadın modellerinde parmak uçları normal ayakkabılardan farklı olarak hafif dışarı doğru çıkar. Buna alışın:)
– Giydikten sonra parmak uçlarını hem kendinize hem de diğer tarafa uzattığınızda (point yapma) rahat olması gerekiyor.,
– Tango ayakkabıları Latin ayakkabılar kadar esnek değildir. O yüzden tercih etmeyin.
– Kadın ayakkabılarında topuk boyu standart olanları kullanın(yaklaşık 7 – 7.5 cm). Özellikle başlangıç için.
– Taban kısmı sertleşince yumuşak tabanlıklar ile kullanabilirsiniz.
– Renk seçimi zevke ve kıyafetlere göre değişiyor. Kadınlarda en çok tercih edilen renkler birçok kıyafete uyumu nedeniyle siyah ve bacak boyunu uzun göstermesi nedeniyle ten rengi. Fakat renkli, cıvıl cıvıl modellerde bu danslara uygun:)

*** Kadın eğitmenlerde ya da ileri seviye dans edenlerde antrenman ayakkabıları görebilirsiniz(daha çok erkek ayakkabılarına benzer). Öncelikle standart topuklu modellerle başlamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü latin danslarına ait duruşu ve adım tekniğini vücudunuza alıştırmanız gerekiyor.

NEREDEN ALABİLİRİZ?
Kavaklıdere ve Ümitköy şubelerimizdeki ayakkabıları inceleyebilirsiniz. Numara ve renk olarak elimizde yoksa sipariş veriyoruz.
En azından kalıp ve numarayı deneyebilirsiniz. Dans ayakkabıları tek tek el işçiliği ile yapıldığı için gelmesi 2-3 haftayı bulabiliyor.